Вода в нашому житті
Мета:
формувати уявлення про значення води в
природі та житті людини,
про необхідність бережливого ставлення до води; розвивати вміння проводити елементарні досліди ,спостерігати,
аналізувати, формувати висновки, висловлювати судження, застосовувати здобуті
знання; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання
пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до
води, цікавість до невідомого.
Очікувані
результати: учні повинні зрозуміти, що без води намає
життя; воду потрібно берегти, не витрачати даремно; активне бажання пізнавати світ, аналізувати власний
досвід.
Обладнання: глобус, склянки, вода, лід, нагрівальний елемент, малюнки, медична піпетка, папір, пляшка
пластмасова, ложка, проектор.
Тип уроку: бінарний урок – практикум природознавства і фізики
Хід уроку
І.Організаційний
момент
Урок сьогодні
незвичайний,
Щоб знання міцні ви
мали,
До нас краплинка
завітала.
З нею – крапельки –
сестрички
Загадкові, хоч й
невелички.
ІІ. Повідомлення
теми уроку.
Якщо краплинки знов
у нас,
Про що ми будем
говорити зараз?
Про воду. Вірно.
Все, що знаємо розкажем
Та ще й до того ж і
покажем.
Бо незвичайний в нас урок –
У перший дослід
зробим крок.
Нам допоможе
фахівець –
Учитель, фізики
знавець.
ІІІ. Мотивація
навчальної та практичної діяльності.
«Асоціативний
кущ» Вода – річка, хмара, колодязь, дощ,
струмок, море, пара, лід, овочі (в малюнках).
Вода-найпоширеніша
речовина на землі. Ми настільки звикли до неї, що не звертаємо уваги на неї. Як
довести, що вода є в тілі людини, в тілах інших організмів, повітрі, в грунті ?
Навіщо вода потрібна організмам? Протягом
декількох уроків ми пробували дати відповіді на ці питання. То ж сьогодні
спробуємо побачити на власному досвіді,
яка ж вона –ця крапелька води.
ІУ. Дослідницький
практикум
1.Вода на планеті
Земля.
Якщо подивитися на
нашу планету з космосу, то вона здається блакитною кулею і здається хтось
припустився помилки, коли назвав цю кулю Землею. Вода є повсюди: це моря і
океани, річки і озера, водосховища і маленькі джерельця. Якого кольору більше на глобусі?Вода займає
3\4 поверхні Землі. А скільки це?
Дослід 1. розрізати
квадрат на 4 частини. Три з них розфарбувати в синій колір.
Дом. дослід. Вода
проходить крізь грунт , тому під землею вона також є.
2. Властивості
води.
« У тебе ні смаку,
ні кольору ,ні запаху, тебе не можливо описати, тобою втішаються ,не відаючи,
що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя. Ти – саме життя! Ти –
найбільше багатство у світі.» Антуан де
Сент- Екзюпері. Про що говорить автор? Згадаємо яка вода? Доведемо, що це
дійсно так.
Дослід 2 (склянка з
водою).Вода прозора (вставити предмет-його видно)безбарвна, без запаху, без
смаку (скуштувати), текуча (перелити в баночку) , не має форми.
3. Три стани води.
Вода – єдиний
мінерал на землі, який існує в трьох станах. Яких? (рідкому, газоподібному,
твердому).
Відома з віку
рідина,усяк її вживає,
Буває мокрою вона і
парою буває,
Бува, як
скло,крихка, тверда.
Кожен знає – це
вода.
Дослід 3. Утворення
сніжинок з паперу(шестикутники)
4. Кругообіг води.
Краплинки не
люблять затримуватись десь,завжди
подорожують.
Дослід 4. Чайник,банка
зверху. Висновок.( буда вода, стала парою, краплинки пари зібрались разом,
стали важкими та знову повернулись в чайник).
Дом.дослід. Дві склянки з водою: одна закрита, друга
відкрита стояли на вікні тиждень. Що
змінилось? Чому?
Дослід 4. Подорож
води (веселка). Один кінець серветки занурити у воду, вода посне підніматись
вгору.
Фізкультхвилинка з
краплинками.
5.Вода в житті.
Кому потрібна вода? - А чи замислювалися ви, діти, що було б на
землі, якби не було води? (з рослинами, тваринами, людиною) людина може прожити без води тільки 3 доби.
Є вода - ростуть
рослини:
Ліс, сади, рясні
поля.
Це чудово для
людини,
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці
діти,
Розцвітають в лузі
квіти.
І рясні дощі ідуть.
Тож з водою всім
прекрасно
І біди нема ніде!
(кадри про
зародження життя. Чи існує життя на інших планетах?)
Дослід 5. За
допомогою дзеркала доведіть, що в людини багато води.
Дом.дослід. Як довели, що в нашому організмі є вода? Де
використовуєте воду?
Тваринкам теж вода
потрібна,
Так як і людям не
обхідна,
Чи спека й навіть
холода,
Вода для звірів
смакота.
Не лише люблять її
пити,
А деякі у ній і
жити.
Для них це справді
дивний рай,
Цей кольоровий диво
- грай.
Водичка для тварин
життя,
Водичку треба усім
пити,
Щоб весело у світі
жити.
6. Вода –
трудівниця.
Як ви вважаєте вода
сильна? Ще з давніх – давен люди використовували силу води. Будували млини
(слайди). А нині – гідроелектростанції.
Та гребля вільних
вод розгін ураз перетинає!
Вода на лопаті
турбін із силою спадає.
І нам електрику
дають турбіни ці потужні.
Дроти блискучі
струм несуть на всі краї навкружні.
Дослід 6. Сила води
(склянка накрита папером перевернута догори дном)
7. Краплинка
просить допомоги.
Дослід 7.
Забруднення води ( дві баночки з фарбою у гарячій та хоолдній воді)
Чому? Кількість
чистої води зменшується. Люди забруднюють воду. Чи хотіли б ви випити брудну
воду після дослідів? Тому що людству необхідно робити?
Дом. Як ми можемо
зберігати воду? ( душ замість ванни, закручувати кран, коли чистимо зуби,не
відкривати кран повністю, закручувати до кінця, не набирайте зайву воду)
8. Жива вода.
Чи знаєте ви, що
звуки води заспокоюють? Давайте закриємо очі та послухаємо.
Фізкультхвилинка (дощ)
Чи знаєте ви, що
вода, як жива істота, реагує на зміну обставин. Вона може бути живою та мертвою
(слайди молекул води).
У. Підсумок уроку
Що пізнали нового?
Що зрозуміли?
Неможливо жити без
води!
Бо вода – це дар
природи,
Без води загине
світ,
Тому річки чисті
води
Всім несли мільйони
літ
Споконвіку люди
знали,
Що водичка – це
життя,
І річок не
марнували,
Не губили без
пуття.
Бережімо ріки!
Бережімо води!
Як матусю рідну,
Бережім природу!
Немає коментарів:
Дописати коментар